Sütyen Bakımı İpuçları: Sütyenlerinizin Ömrü Uzasın!

Yazar: emaykorse

Tarih:

Okuma Süresi:

5 dakika
emaykorse google news abone ol

Sütyenlerini bakımı söz konusu olduğunda, biraz daha fazla zaman ve çaba harcamaya başlamanın zamanı geldi. Sonuçta, onlar güzel bir yatırımdır ve değer verilmeyi hak ederler. Birçoğumuz sütyen bakımı kurallarını ya ihmal ediyoruz ya da bilmiyoruz. İşte iç çamaşırınızın bakımına yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı küçük ama önemli değişiklikler.

Sütyen Bakımı İpuçları

Sütyenler, günlük hayatımızda sık sık kullandığımız ve vücudumuzun desteğini sağladığı önemli bir giysidir. Ancak, sütyenlerin uzun süre kaliteli ve rahat bir şekilde kullanılması için doğru sütyen bakım ve kullanım talimatlarına uymak gerekir.

Aşağıdaki sütyen bakım ipuçları, sütyenlerinizin uzun süre kaliteli ve rahat bir şekilde kullanılmasını sağlayacaktır:

Sütyenlerinizi Elde Yıkayın!

Sütyenlerinizi elde yıkamanızı çok önemlidir. İç çamaşırları makinede yıkanınca düşündüğünüzden daha fazla zarar görür. Kayışlar, çamaşırların geri kalanı arasında dolaşarak gerilmelerine, bükülmelerine ve şekil kaybetmelerine neden olabilmekte. Sütyenlerimiz, sizin için destekleyici, mükemmel oturan bir sütyen oluşturmak için bir araya getirilen 30’a kadar bileşene sahip olabilir.

Sutyenlerinizi Elde Yikayin

Sütyenin, iç çamaşırı torbasında bile makinede yıkanması, yalnızca sütyen içindeki bileşenleri bozmakla kalmaz, aynı zamanda bileşenler, bir makinenin iç tamburuna takılabilmekte. Hatta bükülebilmekte veya kırılabilmekte. Elde yıkamayı önermemizin bir başka nedeni de, kabloların makineye verebileceği zarardır. Sütyenleri elde yıkamak sütyen bakımı için önemli bir faktördür.

Bu da, bunun oldukça maliyetli bir onarım olabileceği veya daha kötü bir durumda, bir çamaşır makinesinin/kurutucunun değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir. Sütyenlerinizi de her iki veya üç kullanımdan sonra yıkadığınızdan emin olun, her kullanımdan sonra değil! Sütyenleri elde yıkamak sandığınız kadar zahmetli değil. Sadece ılık su ve hafif bir deterjan kullanarak yıkayın ve soğuk suyla durulayın.

Kurutma Makinesi Sütyenlerinize Zarar Verebilir!

Çamaşır makinesinin acımasız olduğunu düşündüyseniz, çamaşır kurutma makinesi daha kötü olduğunu bilmelisiniz. Narin iç çamaşırlarınız, giysilerle dolu sıcak bir fıçıya atılıp döndürülmek için sevgi ve özenle yapılmamakta. Isı sadece lastiği parçalayıp eritmekle kalmaz, aynı zamanda rengin daha hızlı solmasına ve hatta balen kısmının bükülmesine neden olur.

Sütyenlerinizi kurutmanın hasara dayanıklı bir yolu, herhangi bir erişim suyunu bir havluya hafifçe bastırmak (ASLA sıkmayın!). Ve kuru bir alanda kurutmak için bir giysi atının üzerine koymaktır. Ekstra ağırlık, gerilmelerine neden olabileceğinden, onları kayışlarından asmadığınızdan emin olun.

Sütyenlerinizi kuruturken her zaman askıya asın. Bu, sütyenlerin şeklini bozmaktan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Sütyenlerinize Yer Ayırın

Sutyenlerinize Yer Ayirin

Birçok kadın sütyenlerini ikiye katlayarak saklar. Bu aslında zamanla sütyenin şeklini bozabilmekte. Uyumdan ve göğüslerinizi şekillendirme şeklinden ödün verebilir. Onlara iç çamaşırı çekmecenizde yer vermek önemlidir. Sütyenlerinizin şeklini koruması için onları düz duracak şekilde yatırın.

1’i Giyecek, 1’i Yıkamada ve 1’i Çekmecede Olsun

Elastik ve destek sistemlerini aşırı zorlamamak için sütyenlerinizi rotasyon halinde giyin (ne kadar çok o kadar iyi). Asla bir gün üst üste sütyen takmamalısınız. Sütyenlerin giyildikten sonra tekrar yerine oturması için zamana ihtiyacı vardır. Sütyenlerinizi ters çevirir ve hafif davranırsanız size daha uzun süre dayanacaklardır.

Sütyen Değişiminden Korkmayın

Sütyenlerinizi sık sık değiştirmeniz, onların şeklini korumanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, sütyenlerinizin eskimiş olması durumunda, size uygun desteği sağlamayabilir. Eski sütyenler dıştan tek parça gibi görünebilir ama içleri bitkin ve yıpranmıştır. Sütyeniniz bir yaşından büyükse, yenilenme zamanının geldiğini söylebiliriz. Çünkü bu zaman diliminden sonra destekleri bozulmakta, elastik gevşemekte ve arka kısımları açılmaktadır.

Halihazırda iç çamaşırlarınıza hak ettiği sevgi ve şefkati gösteriyorsanız, bu süre biraz daha uzayabilmekte. Ve tüm bu altın bilgiler sizin için yeniyse, iç çamaşırlarınız için daha nazik bir yaşam tarzı benimsemenin zamanı geldi.

Yıkama Talimatlarına Uyun

Her sütyen farklı malzemelerden yapılabilir ve farklı yıkama talimatları gerektirebilir. Yıkama talimatlarını her zaman sütyenin etiketinde bulabilirsiniz ve bu talimatları dikkatli bir şekilde uygulamalısınız. Genellikle el yıkama önerilir ve sıcak su kullanmamalısınız. Ayrıca, sütyenlerinizi metal eşyalarla birlikte yıkamamalısınız.

Sütyenlerinizi Profesyonelce Temizletin

Bazı sütyenler, evde yıkanması zor veya imkansız olan özel malzemeler içerebilir. Bu durumlarda, sütyenlerinizi profesyonel bir temizlik hizmeti ile temizlemelisiniz.

Yeni Sütyen Modellerini Keşfedin!

Yeni bir sütyene ihtiyacınız var ise ya da sadece kendinizi ödüllendirmek isterseniz, hemen Emay’ın sütyen modellerini keşfedin.

Paylaş:
emay indirim kampanya