Sağlıklı ve Pürüzsüz Cilt İçin Bilmeniz Gerekenler

Yazar: emaykorse

Tarih:

Güncelleme Tarihi:

Okuma Süresi:

6 dakika
emaykorse google news abone ol

Pürüzsüz cilt için düzenli bir bakım ve aşağıdaki adımlar cildinizin daha pürüzsüz görünmesini destekleyebilir. Cildiniz vücudunuzun en önemli parçasıdır. Bu nedenle, cildinizin en iyi şekilde görünmesi için onu iyi beslemeniz gerekir.

Sağlıklı cilt için susuz kalmamak, dengeli beslenmek ve gerektiğinde takviye yapmak gereklidir. Bu takviyeler cildinizi sağlıklı, pürüzsüz ve ışıltılı tutacaktır. Peki sağlıklı ve pürüzsüz bebeksi bir cilt için neler yapılmalıdır? Sorularınızın cevabı için makalemizi okumaya devam ediniz.

Pürüzsüz Cilt İçin Yapılabilecekler

Puruzsuz Cilt Icin Yapilabilecekler

İster inanın ister inanmayın, cildinizi parlatan şeyin büyük bir kısmı yağdır. Cildiniz sağlıklı yağlardan yoksun kalırsa çok çabuk kuruyabilir ve kırışabilir. Bu yağları sağlamak ve cilt kırışıklıklarını önlemek için aşırıya kaçmanız veya abur cubur yemeniz gerektiği anlamına gelmez.

İçeride ve dışarıda sağlıklı değilseniz, cildiniz de harika görünmeyecektir. Bunun yerine cildinizi bol miktarda tekli doymamış yağlar ve çoklu doymamış yağlar ile beslemelisiniz. Bunlar tipik olarak fındık, tohum, avokado ve balıkta bulunur.

Birçok faktör cildin sağlıklı ve pürüzsüz görünmesini etkiler, ancak aşağıdaki adımlar cildinizin görünümünü iyileştirebilir:

 • Temizlenme: Her gün sabah ve akşam yüzünüzü ılık su ve bir yüz temizleyiciyle temizleyin.
 • Tonik kullanma: Tonik cildinizi dengeler ve nem oranını korur.
 • Nemlendirme: Cildiniz için uygun bir nemlendirici kullanın.
 • Düzenli eksfoliasyon yapma: Cildinizdeki ölü hücreleri temizlemek için düzenli olarak bir exfoliant kullanın.
 • Güneş koruyucu kullanma: Güneş ışığı cildin yaşlanmasına ve hatta kanserlere neden olabilir, bu yüzden güneş koruyucu kullanın.
 • Sağlıklı bir diyet: Yetersiz beslenme cildinizin sağlıklı görünmesini etkiler, bu yüzden düzenli olarak sağlıklı bir diyet takip edin.
 • Bol su içme: Cildinizin hidrasyon düzeyini koruyan yeterli miktarda su için.
 • Stres azaltma: Stres cildinizin problemli görünmesine neden olabilir, bu yüzden stresinizi azaltmak için meditasyon, yoga gibi teknikler kullanın.

Bu adımları uyguladığınızda cildinizin sağlıklı ve pürüzsüz görünmesini destekleyebilirsiniz. Ancak bazı cildin özellikleri genetik olduğu için bu adımlar tüm cildin ihtiyaçlarını karşılamayabilir, o zaman cildinizle ilgili bir dermatologa danışmanız en iyisidir.

Pürüzsüz Ciltler İçin Vitaminler

Puruzsuz Ciltler Icin Vitaminler

Pürüzsüz ciltler için protein gereklidir. Protein tükettiğinizde, vücudunuz onu amino asitlere dönüştürür. Bu amino asitler daha sonra kolajen ve keratin dahil olmak üzere diğer proteinleri üretir. Kollajen ve keratin cildinizin yapı taşlarıdır. Bu nedenle bu proteinlerin üretimini artırmak cildinizi yeniler ve taze görünmesini sağlar. Sağlıklı protein kaynakları arasında yumurta, kümes hayvanları ve yağsız et, tofu ve fındık bulunur.

A Vitamini

A vitamini cildinizin iç ve dış katmanlarını korur. Ayrıca kolajeni koruyarak güneş hasarını önlemeye yardımcı olur. A vitamini ayrıca saç köklerinin etrafındaki yağ bezlerini destekleyerek cildi nemli tutar ve ayrıca kesik ve sıyrıkların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. Yumurtalar iyi bir A Vitamini kaynağıdır.

C Vitamini

C vitamini, kolajen proteinlerinin şeklini korumasına yardımcı olur, bu da cildinizi daha sıkı ve sağlıklı hale getirir. Aynı zamanda bir antioksidandır ve cilt kanseri riskini azaltabilmekte. C vitamini eksikliğiniz varsa, kolayca morarabilirsiniz ve yaralar daha yavaş iyileşir. C vitamini çoğu meyvede ve birçok sebzede bulunur.

E Vitamini

E Vitamini, sarkmaya, kırışıklara ve hatta cilt kanserine neden olabilen UV ışınlarının zararlarına karşı korunmaya yardımcı olur. Ayrıca cilt hücre duvarlarını güçlendirmek için C vitamini ile birlikte çalışır. Sağlıklı E Vitamini kaynakları arasında koyu yapraklı yeşillikler, yumurtalar, avokadolar ve zeytinyağı bulunur.

Çinko

Çinko ayrıca UV hasarına karşı korunmaya yardımcı olur. Ve bir antioksidan olmamasına rağmen, bir antioksidan gibi davranır ve bu nedenle serbest radikallere karşı koruma sağlar. Çinko ayrıca bir yaralanmadan sonra cildin iyileşmesine yardımcı olur. Bunun nedeni, cilt hücre duvarlarını sabit tutmasıdır. Çinko yumurtalarda ve birçok bakliyatta bulunur.

Selenyum

Selenyum, UV ışınlarından cilt hasarına karşı koruma sağlamak için antioksidanların gücünü artırır. Ayrıca düşük selenyum seviyeleri cilt kanseri riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir. Selenyum için yumurta, keten tohumu, ıspanak ve yağlı balık yiyin.

D Vitamini

D vitamini sağlıklı hücreler oluşturmaya yardımcı olur ve buna cilt hücreleri de dahildir. Bu vitamin cilt tonunu iyileştirir ve araştırmalar, sedef hastalarında iltihaplanmayı ve tahrişi azaltmaya yardımcı olduğunu gösterir. D vitaminini güneşten, yağlı balıklardan veya süt ve tam tahıllı tahıllar gibi güçlendirilmiş gıdalardan alabilirsiniz.

Sağlıklı Ciltler İçin Takviyeler

Saglikli Ciltler Icin Takviyeler

Çoğu sağlık uzmanı, vitamin ve mineralleri almanın en iyi yolunun gıdalarda olduğu konusunda hemfikirdir. Böyle olsa da, yüksek kaliteli takviyeler cilt sağlığı ve genel sağlık üzerinde hayati bir rol oynayabilmekte. Bu nedenle yukarıda önerilen vitaminleri yeterli miktarda tüketemiyorsanız pürüzsiz cilt için takviye yapmalısınız. Dikkate alınması gereken diğer bazı takviyeler şunlardır:

 • Antioksidan karışımları: Antioksidanlar, yaşlanmayla bağlantılı serbest radikal hasarına karşı çalışır ve cildinizin daha genç görünmesini sağlar.
 • Ashwagandha: Ashwagandha bir antioksidandır, iyileştirici özelliklere sahiptir ve stresi azaltmaya yardımcı olabilmekte. Bunların hepsi cildinizin görünümünü ve verdiği hissi iyileştirebilmekte.
 • Chlorella: Chlorella bir antioksidandır ve aynı zamanda cildin pürüzsüz görünmesini sağlamak için detoksifiye etmeye ve arındırmaya yardımcı olur.
 • Kollajen peptitleri: Kolajen peptitleri, cilt hücrelerini güçlendirmeye, elastikiyeti artırmaya ve kırışıklık görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Sağlıklı Yaşam

Saglikli Yasam

Herşeyden önce sağlık gelmektedir. İnsanlar için sağlık olmayınca hiç birşeyin değeri kalmamaktadır. Hayat kalitenizi yükseltecek ve sağlığınız için önemli diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca yürüyüş yapmanın sağlığınıza etkileri konusunda şu yazımızı mutlaka okumalısınız: Yemekten Sonra Yürüyüş Yapmanın Faydaları.

Son olarak cildinizin sağlığı konusunda çalışırken size yardımcı olacak iç giyim ürünlerini mağazamızdan inceleyebilirsiniz.

Paylaş:
emay indirim kampanya