Spordan Önce Ne Yenir? Doğru Beslenme Rehberi

Google News Emay Blog

Spordan önce ne yenir sorusu önemli bir sorudur. Antreman öncesi ve sonrası ne yemeniz gerektiğini bilmek önemlidir. Spordan önce yediğiniz doğru gıdalar antrenman sırasında size enerji verir. Spor öncesi atıştırma söz konusu olduğunda, fitness hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak doğru beslenme için doğru adımları izlemelisiniz.

Bu, sporunuzdan önce ne yediğinizi düşünmenin, spordaki tüm sıkı çalışmalarınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacağı anlamına gelir. Peki spor öncesi en iyi gıdalar nelerdir ve ne yenmelidir? Aşağıdaki ipuçlarını eğitim planınızın önemli bir parçası olarak kabul edin.

Spordan Önce Neden Yemek Yemeliyiz?

Spordan Once Neden Yemek Yemeliyiz

Spordan önce yemek yemek, sporlarınızdan en iyi şekilde yararlanmanız için size en iyi şansı verecektir. Spordan önce yeterince yemek yememek baş dönmesine, sersemliğe, mide bulantısına veya uyuşukluğa neden olabilir. Ayrıca, kendinize zarar vermenizi daha olası hale getirebilir. Bunların hiçbiri olmasa bile, yemek yememek performansınızı olumsuz etkileyebilir ve performansınızı azaltabilir. Ayrıca şu yazımızda hoşunuza gidebilir: 8 Dakikada Tüm Vücudu Güçlendiren Egzersizler.

Spordan Önce Yemek Yemek İçin Doğru Zaman

Spordan Once Yemek Yemek Icin Dogru Zaman

Yemek için ideal zaman spordan 30 dakika ila 3 saat öncesidir. Sabah erkenden egzersiz yapacaksanız, spora başlamadan önce tam bir yemek yiyemeyebilirsiniz. Bu nedenle sağlık açısından küçük bir atıştırmalık veya kahvaltı size yeterli olacaktır.

Spordan Önce Ne Yenir?

Spordan Once Ne Yenir

Spordan önce yediğiniz gıdalar yaptığınız spor ve antrenmanın size ne kadar yarar sağlayacağını belirleyen faktörler arasındadır. Bu nedenle spordan önce ne yenir sorusu önemli bir sorudur. Aşağıda spordan önce yenebilecek sağlıklı gıdalar şu şekilde sıralanabilir;

 • Bir bardak meyve suyu veya iki bardak sebze suyu.
 • Fıstık ezmesi ile elma veya armut.
 • Yoğurt.
 • Karışık kurutulmuş meyveler.
 • Karışık kuruyemiş
 • Fıstık ezmesi.
 • Yulaf içeren gıdalar.
 • Izgara somon ve ızgara sebzeler.

Unutulmaması gereken konu bu gıdaların aşırı tüketilmemesidir. Spordan önce aşırı yemek yemek size kötü durumlar yaratabilir.

Spor Yaparken Protein Kullanımı

Spor Yaparken Protein Kullanimi

Karbonhidratlara ek olarak, özellikle ağırlık sporu yapıyorsanız, sporunuzdan önce biraz protein tüketmek iyi bir fikirdir. Ağırlık kaldırma gibi kuvvet sporları yaptığımızda kas liflerimizde küçük yırtıklar oluşturabilir. Dinlendiğinizde, vücudunuz o küçük yırtıkları onarıyor, ama eskisinden daha büyük ve daha güçlü kaslar için çalışıyorsanız bunun için proteine ​​ihtiyacınız olacaktır.

Protein İçeren Gıdalar

Aşağıda spordan önce ne yenir soruna karşılık olarak alabileceğiniz protein kaynakları şu şekildedir;

 • Fındık
 • Yoğurt
 • Tavuk
 • Haşlanmış Yumurta
 • Bir Bardak Süt

Spordan önce ne yenir sorusu kadar spordan önce ne kadar gıda tüketmeli sorusuda çok önemlidir. Bu sebeple spordan önce çok fazla yemek yemediğinizden emin olun, böylece sporunuzun ortasında mideniz bulanmaz ve rahatsız hissetmezsiniz.

Spor Yaparken Su İçilmesinin Önemi

Spor Yaparken Su Icilmesinin Onemi

Egzersize başlamayı düşünmeden önce vücudunuzu nemlendirmek en iyisidir. Genel hidrasyon durumunuzu belirlemenin bir yolu, sabah ilk iş olarak idrarınızın rengini kontrol etmektir. Beslenme ve Diyetetik Akademisi’ne göre, limon renkli idrar yeterli hidrasyonun bir işaretiyken, koyu renkli idrar (elma suyu gibi) vücut sıvılarının eksikliğini gösterir. Egzersiz sırasında sıvı ihtiyacını belirlemek için herkese uyan tek bir yöntem olmasa da, başlamanın en iyi yolu spordan yaklaşık iki ila üç saat önce iki bardak su ve yaklaşık 10 ila 20 dakika bir bardak su içmektir.

Buradaki amaç, düşük enerjiye ve kas kramplarına veya yapması kolay olmayan ancak tehlikeli olabilen kramplara neden olabilecek dehidrasyonu azaltmaktır. Ayrıca egzersiz boyunca susuz kalmamaya çalışmalısınız. Özellikle çok terliyorsanız veya sıcak bir ortamda spor yapıyorsanız, her 15 ila 30 dakikalık yoğun fiziksel aktivite için bir bardak su içmeyi unutmayın. Yine, vücudunuz için en iyi olanı bulana kadar bu biraz deneme gerektirebilir.

Karbonhidrat Alımı Spor İçin Önemlidir

Karbonhidrat Alimi Spor Icin Onemlidir

Karbonhidratlar eşittir enerji demektir. Onu yediğimiz zaman glikoza dönüşür, kas hücrelerimize girer ve bize tüm potansiyelimizle egzersiz yapmamız için gereken yakıtı verir. Kaslarınız glikozu glikojen şeklinde depolar. Spordan önce ne yemeniz gerektiğine gelince, karbonhidratlı gıdalar yemek, bu glikojen depolarını yenilemek için ihtiyacınız varsa, elinizde ekstra glikoz olmasını sağlar.

Spor sırasında glikoz eksikliğiniz varsa, muhtemelen kendinizi zayıf ve yorgun hissedeceksiniz. Hızlı enerji için egzersiz öncesi önerilen bazı karbonhidratlar arasında bir parça meyve veya yulaf ezmesi, bir kraker, pirinç keki veya bir parça tost olabilir.

Spor Sırasında Korse Kullanımı

Spor Sirasinda Korse Kullanimi

Korse giymek, sağlıklı beslenme ve size uygun bir spor programına bağlı kalmanın yanı sıra spor sonuçlarının etkinliğini arttırmada ve göbek çevresinde biriken yağları yakmada önemli bir faktördür. Emay tarafından yüksek kalite ve uygun fiyatlarla sunulan bel korseleri giymek son derece rahattır.

Benzer Gönderiler
Etiketler: , ,
emay indirim kampanya