Mayo Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Google News Emay Blog

Düzgün yapılan mayo bakımı mayolarınızın daha uzun süre kullanmanıza olanak tanır. Aynı şekilde mayo temizliği konusu bir o kadar önemlidir. Bu yazımızda tatil sezonu yaklaşırken, mayolarınıza nasıl düzgün bakacağınız konusunda size bazı ipuçları ve püf noktaları verebileceğimizi düşündük.

Bakım şeklinizde birkaç küçük değişiklik yaparak mayonuzun ömrünü ve performansını uzatabilirsiniz.

Mayo Nedir?

Mayo, genellikle yüzme veya güneşlenme amacıyla kullanılan bir tür mayo kıyafetidir. Mayo, bikini gibi iki parçalı veya tek parça bir tasarıma sahip olabilir ve çeşitli malzemelerden yapılabilir.

Özellikle naylon, polyester, spandex veya pamuklu kumaşlar tercih edilir. Mayo, özellikle yaz aylarında plaj, havuz ve diğer su aktivitelerinde giyilir.

Mayo Bakımı Nasıl Yapılır?

Mayo Bakimi Nasil Yapilir

Mayolarınızı daha uzun süre kullanmak ister misiniz? Cevabınız evet ise aşağıdaki mayo bakımı adımlarını uygulayabilirsiniz:

  • Mayo üzerindeki kum, tuz veya diğer kalıntıları çıkarın.
  • Soğuk su altında mayoyu durulayın. Sıcak su mayonun rengini solabilir veya elastikiyetini azaltabilir.
  • Sabunlu su kullanarak hafifçe mayoyu temizleyin. Sert bir fırça kullanmaktan kaçının, çünkü bu mayonun kumaşına zarar verebilir.
  • Mayonuzu yıkarken çamaşır makinesi yerine elde yıkamayı tercih edin. Eğer makine kullanmak zorundaysanız, düşük sıcaklıkta ve hassas yıkama programı seçin.
  • Mayonuzu asarak kurutun. Güneş ışığı mayonun renklerini solatabilir, bu nedenle gölgede kurutun. Ayrıca mayoyu kuruturken düz bir zemine yerleştirin, buruşmaları önlemek için.

Mayonuzu nemli bir ortamda veya plastik bir torbada saklamayın. Bu, küf ve kötü kokuların oluşmasına neden olabilir. Mayonuzu kuru ve havadar bir yerde saklayın.

Ayrıca şu yazımızdan sütyen bakımı hakkında da bilgi alabilirsiniz: Sütyen Bakımı İpuçları: Sütyenlerinizin Ömrü Uzasın!.

Mayo Temizliği Nasıl Yapılır?

Mayoların çoğu, çamaşır makinesinde bükülebilen teller de içerir. Bileşenler zayıfladığında size vermeleri gereken desteği veremezler ve artık destekleyici mayolarınızdan tam olarak yararlanamayacaksınız. Ayrıca sadece bu değil, kullanılan herhangi bir sert deterjan da renklerin solmasına neden olabilir.

Mayo Yıkama

Mayo Yikama

Mayo yıkama için hepimiz için doğal olan bir şeyle başlayacağız. Mayonuzun uzun ömürlü olmasını ve giyildiğinde sizi desteklemesini istiyorsanız, lütfen sadece elde yıkayınız. Bunun nedeni, makinede yıkamanın (‘hassas’ bir programda olsa bile) mayolarınız üzerinde gerçekten sert bir etkisi olacaktır.

Neyse ki, mayoları elde yıkamak çok kolay! Mayo yıkama konusunda suyun lifleri gevşetebileceğinden, gece boyunca ıslanmasına izin vermediğinizden emin olun. Bu nedenle tek ihtiyacınız olan biraz hafif deterjan ve biraz soğuk su. Mayoyu yaklaşık 30 dakika bekletin ve işte! Taze, temiz ve hasarsız mayo.

Mayo Kurutma

Mayo Kurutma

Mayo ve iç giyim dünyasında çamaşır kurutmak ürünlerinize zarar verebilir. Kurutma, mayonuzun bileşenlerini parçalayabilir. Tüm lastikleri eritebilir ve ilk aşık olduğunuz güzel rengi soldurabilir. Bu nedenle mayonuzu havayla kurutmak, bozulmadan kalmasını sağlamanın en güvenli yoludur.

Ayrıca fazla suyu emmek için önce bir havluya sarabilir veya hafifçe bastırabilirsiniz. Sadece sıkmadığınızdan emin olun, çünkü bu elastan liflerine zarar verir ve tüm telleri çözer.

Mayo Durulama

Mayo Durulama

Sadece havuza kısa bir dalış yapmış olsanız ve bikininizi bir saattir giymiş olsanız bile yine de durulamanız gerekiyor! Mayonuzu klor veya tuzlu su ile durulamadan kurumaya bırakmak, renkleri önemli ölçüde solduracaktır.

Ayrıca mayo arasında cepler veya klor oluşturabilir ve kuruduğunda solgun renk lekeleri oluşturabilmekte. Son olarak ufak bir ipucu nereye oturduğunuza dikkat edin. Pürüzlü yüzeyler yerine bir havlu üzerine oturarak güzel mayolarınızın takılmasından kaçının!

Son olarak, mayo temizliği sırasında ağartıcı veya sert kimyasallar kullanmayın, çünkü bu mayonun kumaşına zarar verebilir ve renklerini solatabilir.

Benzer Gönderiler
Etiketler: , ,
emay indirim kampanya