İç Giyim’de Sağlıklı Kumaş Türleri Nelerdir?

Google News Emay Blog

İç giyim, sağlığımız için oldukça önemlidir. Günümüzde iç giyimde kullanılan kumaşlar da sağlık açısından önem taşımaktadır. Bu makalede, iç giyimde sağlıklı kumaş türleri nelerdir keşfedeceğiz.

İç giyim için kullanılan farklı kumaş türleri nelerdir ve bunlardan hangisinin en sağlıklı kumaş türüdür hemen inceleyin.

Genel İç Giyim Kumaş Türleri Nelerdir?

Genel Ic Giyim Kumas Turleri Nelerdir

Günlük iç çamaşırlarınız tüm gün giyeceğiniz için nefes alabilir ve sağlığınız için iyi olmalıdır. Doğal kumaşlar en sağlıklı seçenek olsa da, iç çamaşırı kumaş türleri doğal kumaşlar ve sentetik kumaş türleri içerebilir.

İç giyimde kullanılan kumaşlar, sağlık açısından oldukça önemlidir. Vücudumuzun hassas bölgeleri ile temas halinde oldukları için doğru kumaş seçimi yapmak, sağlıklı bir yaşam için oldukça önemlidir. İşte genel iç giyim kumaş türleri:

Doğal Kumaşlar

Doğal kumaşlar kadın ve erkek iç giyimde her zaman en sağlıklı seçenektir. Bu kumaş türleri daha pahalı olma eğiliminde olsa da, paraya değer ve en sağlıklı seçenektir. Doğal kumaşlar nefes alabilir, ısıyı tutmaz ve nemin oluşmasını engeller. Bu, rahat kalmanızı ve enfeksiyon riskinin düşük olmasını sağlar.

Söz konusu iç çamaşırını kısa bir süre için giymeyi planlıyorsanız, örneğin egzersiz yaparken veya bir gecelik iç çamaşırları için sentetik kumaşlar giyebilirsiniz. Ancak tüm gün, her gün sentetik iç çamaşırı giymek uzun vadede sağlığınızı etkileyebilmekte.

Sentetik kumaşlar teri emer ve nefes alamaz, bu da tahrişlere ve enfeksiyonlara yol açabilecek bir ortam yaratır. Ayrıca sitemizde bulunan birçok korse modelinde doğal kumaşlar kullanılmaktadır.

Sentetik Kumaşlar

İç çamaşırları için kullanılan sentetik kumaş türleri arasında naylon, spandeks, polyester, ağ, saten ve dantel bulunur. Rahatlık, kişisel hijyen ve dış çevreye karşı bariyer oluşturma gibi çeşitli nedenlerle iç çamaşırı giyiyoruz.

Gün boyunca taze ve rahat kalmak istiyorsanız doğru iç çamaşırı giymek bir zorunluluktur. Bu nedenle, kendinize yeni iç çamaşırı satın alırken hangi tür kumaşları arayacağınızı bilmeniz hayati önem taşır. Gelin iç giyimde kullanılan farklı kumaşları inceleyelim.

İç Giyimde Kullanılan Doğal Kumaşlar

Ic Giyimde Kullanilan Dogal Kumaslar

Doğru türde iç çamaşırı giymek sizi tüm gün taze ve rahat tutacaktır. İç çamaşırı için doğru kumaş seçimi söz konusu olduğunda, mesele sadece neyin iyi göründüğü veya rahat hissettirdiği değildir. Bazı kumaşlar diğerlerinden daha sağlıklı seçenekler olduğu için sağlığınızı da göz önünde bulundurmalısınız.

İç giyimde kullanılan doğal kumaşlar, sağlıklı bir yaşam için oldukça önemlidir. Doğal kumaşlar, ciltle temas halinde oldukları için kimyasal işlem görmemiş ve sağlıklı bir yapıya sahip olmaları gerekmektedir. İşte iç giyimde kullanılan doğal kumaşlar:

Pamuk

Pamuk, çoğunlukla selüloz adı verilen bir polimerden oluşan bir bitki lifidir. Her gün uzun süre giyilen iç giyim için en iyi kumaşlardan biridir. Cilt üzerinde yumuşak ve naziktir ve bu nedenle cilt tahrişini önlemeye yardımcı olur. Pamuk, aşırı nem ve ısının oluşmasını önleyen çok nefes alan bir kumaştır.

İpek

İpek kumaşı türleri, ipekböcekleri tarafından üretilen ve onu biraz daha pahalı tarafa yerleştiren pürüzsüz, parlak bir kumaştır. Ayrıca ipek, ter ve nem emici özelliklere sahiptir. Aynı zamanda optimum konfor sağlayacak inanılmaz derecede yumuşak bir kumaştır.

Kenevir

Kenevir kumaş, Cannabis sativa bitkisinden elde edilen doğal bir tekstildir. Bitkinin saplarındaki lifler, bu liflerin son derece dayanıklı ve gergin olduğu bilindiğinden, esas olarak kumaşı imal etmek için kullanılır. Kenevir kumaşı, onu iç çamaşırı yapımında kullanılacak en iyi malzeme türlerinden biri yapan bazı şaşırtıcı özelliklere sahiptir.

Keten

Keten kumaş, keten bitkisinden elde edilen dayanıklı bir kumaştır. En iyi keten, toprağın ve iklimin yüksek kaliteli keten yetiştirmek için mükemmel olduğu Belçika gibi ülkelerden gelir. Keten biyolojik olarak parçalanabilir ve geri dönüştürülebilir, bu da onu çevre dostu ve sürdürülebilir kılar.

Şeklini veya gücünü kaybetmeden çamaşır makinesinde kolayca yıkanabilir ve yıkanıp kullanıldıkça aslında daha yumuşak ve daha rahat hale gelir.

Merinos Yünü

Merinos yünü, başlangıçta İspanya ve Fas’tan gelen ve Arap ve Avrupa koyun ırklarının özelliklerini paylaşan özel bir koyun türü olan Merinos koyunundan elde edilir. Ayrıca merinos yünü çok dayanıklıdır ve dünyanın en popüler kumaşlarından biri haline gelmiştir.

Bambu Viskon

Bambu ağacının nasıl göründüğünü hepimiz biliyoruz. Ancak onu en rahat ve nefes alabilen iç çamaşırlarından bazılarını yapmak için kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Bambu sapları parçalanarak hamur haline getirilir. Daha sonra bunları ince, ince viskoz suni ipek iplik halinde dokuyan mekanik eğiriciler kullanılarak daha fazla işlenir.

Bambu viskon tamamen doğal kabul edilmez, ancak tamamen sentetik bir kumaş da değildir. Bambu viskozun doğal ve sentetik arasında bir yere düştüğünü söylemek güvenlidir.

İç Giyim’de Kullanılan Sentetik Kumaşlar

Ic Giyimde Kullanilan Sentetik Kumaslar

İç giyimde kullanılan sentetik kumaşlar, doğal kumaşlara göre daha az sağlıklıdır. Sentetik kumaşlar, genellikle kimyasal işlemlerle üretilirler ve ciltle temas halinde oldukları için sağlığımız açısından risk taşıyabilirler.

Ancak, bazı sentetik kumaşlar, özellikle spor yaparken terleme ve nem kontrolü açısından faydalı olabilirler. İşte iç giyimde kullanılan sentetik kumaşlar:

Naylon

Naylon kumaş türleri, ham petrolden elde edilen sentetik bir kumaştır. Ham petrolden elde edilen naylon ilk önce bir plastiktir. Ve daha sonra giysilerde bir kumaş kadar iyi çalışan güçlü, esnek naylon lifleri oluşturmak için daha fazla kimyasal işleme tabi tutulur.

Spandex

Spandex kumaş türleri, poliüretandan oluşan sentetik bir elyaftır. Oldukça elastik bir kumaş türüdür ve büyük miktarda aşınma ve yıpranmaya dayanabilmekte. Spandex kumaşı, inanılmaz esnemesi nedeniyle, örneğin sporcular gibi aktif bir yaşam tarzı yaşayanlar için en uygun olan popüler bir iç çamaşırı kumaşıdır.

Polyester

Polyester kumaş, petrolden üretilen esnek ve güçlü bir sentetik kumaştır. Önce bir PET plastiktir ve daha sonra kumaşı yapmak için kullanılan polyester elyafları oluşturmak için eriyik eğirme adı verilen bir işleme tabi tutulur.

Mesh

Mesh kumaş, spor giyim ve iç çamaşırı yapmak için iyi çalışan hafif, ağ benzeri bir kumaş oluşturmak için birlikte dokunan polyester ve naylondan yapılmış sentetik bir kumaştır. Bu Mesh kumaşlar, kullanıcıyı serin, kuru ve rahat tutacak esnek ve nefes alabilen bir kumaştır.

Saten Türü

Saten kumaş, iç çamaşırları yapmak için kullanılabilecek güzel, ışıltılı ve pürüzsüz bir kumaştır. Birlikte dokunan polyester, ipek ve naylon dahil olmak üzere farklı filament liflerinden oluşur. Saten, en nefes alan kumaş türü değildir ve bu nedenle, tüm gün değil, kısa süreler için saten iç çamaşırı kumaş türü olarak tercih edildiğinde en iyisidir.

Dantel

Dantel kumaş, keten, pamuk ve bazen ipek ipliklerden yapılan sentetik bir kumaştır. Ayrıca dantel, narin iç çamaşırları ve samimi giyim yapmak için kullanılabilen narin ve şeffaf bir kumaştır. Bazı bayanlar her gün dantel iç giyim ürünleri giymeyi sevse de, hassas cildi tahriş edebilecek hafif pürüzlü, cızırtılı bir dokuya sahiptir.

Özel günler için gösterişten uzak durun ve gün içinde pamuk gibi daha rahat seçenekleri tercih edin.

Kadınlar İçin En İyi Kumaş Türleri

Kadinlar Icin En Iyi Kumas Turleri

Erkek ve kadın iç çamaşırları arasında büyük bir fark var. Erkekler rahat, nefes alabilen ve destek sağlayan iç çamaşırlara ihtiyaç duyarken, bayanlar genellikle sağlıkları için iyi olan ve kendilerini güzel gösteren ve güzel hissettiren iç çamaşırları isterler. Neyse ki, iç çamaşırı için çok fazla kumaş türleri var ve her biri amacına hizmet ediyor.

Pamuklu İç Çamaşırları

Pamuklu iç çamaşırı, günlük işlerinize devam ederken sizi rahat ve kuru tutacak ve yerinde güvenli bir şekilde kalacaktır. Yine de, antrenman yaparken pamuk en iyi kadın iç çamaşırı seçeneği olmayabilmekte.

Pamuk çok esnek değildir ve antrenmanınız çok fazla hareket gerektiriyorsa çok fazla serbest hareket etmenize izin vermez. Günlük kullanım için pamuk en iyi kumaşlardan biridir, ancak egzersizler için daha fazla esneme ve elastikiyete sahip ve yine de nefes alabilen bir kumaş düşünmeniz gerekebilir.

İpek İç Çamaşırları

İpek iç giyim, çabuk kuruyan yapısı nedeniyle uzun mesafelere seyahat edeceğiniz zamanlar için idealdir. Ertesi gün için taze, temiz bir iç çamaşırına sahip olmak için onları yıkayabilir ve gece boyunca kurumaya bırakabilirsiniz.

İpek iç giyim ürünleri aynı zamanda günlük kullanım veya güzel bir lüks ipek iç çamaşırı seti yapmak için mükemmel olan çarpıcı, ışıltılı bir kumaştır. Kaliteli iç giyime harcayacak biraz paranız varsa, ipekle doğru yoldasınız.

Kenevir İç Çamaşırları

Kenevir kumaşın bazı faydaları, uzun süre taze kokmanızı sağlayan anti-bakteriyel ve anti-mikrobiyal özellikleri içerir. Ayrıca kenevir kumaşı çok nefes alabilir ve nem ve ısı birikiminden kaynaklanan maya enfeksiyonu riskini azaltmakta. Aynı zamanda çok yumuşak ve rahattır ve yıkadıkça daha da yumuşak hale gelir!

Kenevir kumaşı inanılmaz derecede güçlü bir malzemedir ve uzun süreli kullanımda diğer kumaşların yaptığı gibi şeklini kaybetmez. Bir çift kenevir iç çamaşırınız varsa, gergin, ince iç çamaşırları için endişelenmenize gerek yok! Kenevir ayrıca rengi çok iyi tutar, bu nedenle iç çamaşırınızın rengi de solmaz veya matlaşmaz.

Keten İç Giyim Ürünleri

Keten pamuğa oldukça benzer, ancak daha kalın lifler nedeniyle keten daha ağırdır. Ve pamuğa göre yaklaşık %30 daha güçlü olma eğilimindedir. Keten kumaş, süper hafif ve nefes alabilir ve iç giyim kumaşı için mükemmel bir seçenektir.

Keten nemi emer, ancak nemli ve rahatsız hissetmenize neden olmaz. Bu doğal kumaş türleri çok yumuşak bir dokuya sahiptir ve gün içinde çok hareket ederseniz tahrişe neden olmaz.

Merinos Yünü İç Çamaşırları

Yün kulağa sadece kış ayları için ayrılması gereken bir şey gibi gelse de, yün iç çamaşırlarınızda durum böyle değil! Merinos yünü, diğer iç çamaşırı kumaşlarının yaptığı gibi yün nemi tutmadığından, sıcak ve terli günler için mükemmel bir seçenektir.

Şu yazı dikkatinizi çekebilir: Sıcak Havalar İçin Doğru Sütyen Seçimi

Merinos yünü nem emici ve hipoalerjenik özelliklere sahiptir, yalıtım sağlar ve lüks yumuşak bir dokuya sahiptir. Temizlemesi ve çabuk kuruması kolaydır, bu da onları yoldayken harika bir seçenek haline getirir. Merinos yünü, örneğin pamuk veya ketenden biraz daha pahalı olabilir, ancak bu yatırıma değer!

Bambu Viskon İç Çamaşırları

Bambu viskon inanılmaz derecede yumuşaktır ve hipoalerjenik özelliklere sahiptir. Bu kumaş türü, ısının birikmesini önlemede mükemmeldir ve sizi rahat ve taze hissetmenizi sağlar. Bambu viskozun tamamen doğal bir kumaş olmaması onu avantajlı kılıyor.

Bazı doğal kumaşlar nemi emme eğilimindedir ve kuruması yavaştır. Bununla birlikte, bambu viskon kumaştaki küçük delikler nedeniyle nemi emmede iyi bir iş çıkarır ve o kadar çabuk kurur ki terlediğinizi bile fark etmezsiniz! Kumaş aynı zamanda güçlü ve dayanıklıdır. Ve iç çamaşırınızı sürmeden veya toplanmadan hareket edebilmeniz için alan sağlar.

Erkekler İçin En İyi Kumaş Türleri

Erkekler Icin En Iyi Kumas Turleri

İç giyimde hem sağlığı hem de şıklığı ön plana çıkaran erkekler için birbirinden güzel ama nefes alan birçok kumaş türleri seçeneği var. Erkeklere ihtiyaç duydukları desteği ve rahatlığı sağlayacak çeşitli kumaşlar da mevcuttur. Her durum için doğru iç çamaşırını seçerken rahat olmak ve sağlıklı kalmak birinci öncelik olmalıdır.

Mikro Modal İç Giyim

Mikro Modal kumaş, Beechwood ağaçlarından elde edilen selülozdan elde edilmekte. Selüloz, sonunda yumuşak ve ipeksi Mikro Modal kumaşa dokunana kadar çeşitli işlemlerden geçer. Mikro Modal iç giyim, erkek iç giyimde en rahat kumaşlardan biridir.

Bayanlar yumuşak, lüks ipek iç çamaşırlarına sahipken, erkekler Micro Modal iç çamaşırlarına sahiptir. İpeğin yumuşaklığına sahiptir ancak çok daha az kaygandır. Bu nedenle tipik günlük aktiviteler için rahatlık ve gerekli desteği sağlar.

Ayrıca Mikro Modal son derece nefes alabilir ve nem emicidir ve ayrıca antibakteriyel ve çekme önleyici özelliklere sahiptir. Erkek iç çamaşırları için en rahat seçenek gibi görünse de, bu tür iç çamaşırları spor yaparken önermiyoruz. Yumuşak dokusu nedeniyle Micro Modal, spor salonunda veya spor yaparken ihtiyacınız olan desteği ve daha sıkı oturmayı sağlamaz.

Pamuklu İç Giyim

En iyi iç giyim kumaşları için pamuk her zaman listenin başında olacaktır. Pamuk doğal olarak çok yumuşak, rahat ve nefes alabilir. Uygun fiyatlı ve her zaman hazır, giyim ve iç çamaşırı yapımında kullanılan en yaygın kumaşlardan biri. Pamuklu iç çamaşırlarıyla asla yanlış gidemezsiniz. Hipoalerjeniktir ve cildi tahriş etmez veya tahrişe neden olmaz.

İç çamaşırlarında pamuklu kumaş sizi kuru tutacaktır. Ayrıca ısı ve nem birikmesini önleyerek maya enfeksiyonlarını veya bakteriyel enfeksiyonları önleyecek ve kokuyu uzak tutacaktır. Pamuk, örneğin spandeks gibi diğer kumaşların esnekliğinden ve esnekliğinden yoksun olduğu için antrenman yaparken en iyi seçenek olmayabilmektedir. Bununla birlikte, tipik bir iş gününde giymek için rahat, nefes alabilen bir iç çamaşırına ihtiyacınız varsa, pamuklu iç giyim tam size göre!

Bambu İç Giyim

Bambu viskon, pamuktan bile daha rahat hissettiren son derece yumuşak bir kumaştır. Daha hafiftir ve hassas ciltlerde nazik olmasını sağlayan ipeksi bir dokuya sahiptir. Bambu kumaş, her türlü hava koşulunda mükemmel bir kumaş olmasını sağlayan ısı düzenleyici özelliklere sahiptir. Yazın serin kalmanızı, kışın ihtiyacınız olan sıcaklığı sağlamanızı sağlayacaktır.

Ayrıca bambu, antibakteriyel, mantar önleyici ve hipoalerjeniktir. Kumaş ayrıca antistatiktir ve iç çamaşırınızın vücudunuza yapışmamasını sağlar. Bambu kumaş türü, çalışırken veya seyahat ederken uzun günler oturmak için harika kılan nem emici özellikleriyle tüm gün giymek için en iyisidir.

Polyester İç Çamaşırı

Polyester kumaş, pamuğun yarısı kalınlığındadır ve dar pantolon veya kot pantolon giydiğinizde iyi bir seçenektir. Hafiftir, nefes alabilir ve nemin buharlaşmasına neden olan nem emici özelliklere sahiptir.

Bu nedenle kokuyu önler ve enfeksiyon ve cilt tahrişi riskini azaltır. Polyester, seyahat ederken harikadır çünkü kırışmaya dayanıklıdır ve yıkadığınızda çabuk kurur. Polyester, nefes alabilir ve dayanıklı olduğundan, egzersiz yaptığınız zamanlar için de iyi bir seçenektir.

Naylon İç Çamaşırı

Naylon, egzersiz yapmak için en iyi malzeme seçeneklerinden biridir. Bu kumaş türü, antrenmanınız sırasında ne kadar terlerseniz terleyin sizi kuru tutacak mikro liflere sahiptir. Ayrıca yıkandığında kolayca rengini kaybetmeyen çok güçlü ve dayanıklı bir kumaştır. Naylon kumaş, egzersiz yaparken kullanmak için iyi bir kumaştır.

Ancak günlük kullanım için en nefes alabilen seçeneklerden biri değildir. Ayrıca naylon sentetik bir kumaş olduğundan, uzun süre giyildiğinde nemi ve teri hapsetme eğilimindedir. Bu türün pamukla aynı dokuya ve yumuşaklığa sahip olmasına rağmen, aynı sağlık yararlarını sunmamakta.

Benzer Gönderiler
Etiketler: , , , , ,
emay indirim kampanya